Tarihimiz

Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa.


1908


Japonya’nın en büyük 10 mucidinden biri sayılan Dr. Kikunae Ikeda, deniz yosunu kombunun tat bileşeninin bir amino asit olan glutamat olduğunu ortaya çıkardı ve bu tada “umami” adını verdi.

1909


Dr. Kikunae Ikeda umami fikrinin ticarileştirilmesine yönelik bir girişim oluşturmak amacıyla ortaklık kurmak için kimyager Saburosuke Suzuki’ye başvurdu.

1909


Dünyanın ilk Umami sosu AJI-NO-MOTO® sade bir diyeti daha lezzetli hale getirmek ve Japon halkının beslenmesini umami ile iyileştirmek amacıyla çıkarıldı.

1920


Grup, iş alanlarını aktif bir şekilde genişletirken “Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa” sloganı dünyaya yayıldı.

1950


Ajinomoto Grup ülke dışında büyümeye devam etti. ABD, Brezilya, Filipinler, Tayland ve başka ülkelerde iştirakler kuruldu.

1960


Yabancı şirketlerle ortaklıklar yapılarak, Japonya’da gıda ürünlerinin geniş çaplı çeşitlendirilmesine başlandı. Çeşitlenen gıda tüketim şekillerine karşılık vermek üzere kademeli olarak yeni ürünler çıkarıldı.

1970


İş alanları, dondurulmuş gıdalar, kahve ve yem yapımında kullanılan lisin üretimini kapsayacak şekilde genişletildi.

1990


Ülke dışındaki bölgesel genişleme aktif bir şekilde hızlandırıldı ve Vietnam ve Batı Afrika gibi ülkelerde ilerlemeler kaydedildi.

2000


Miami Üniversitesi’nden araştırmacılar insan dilinde umami tadına özel alıcı hücrelerinin (reseptörler) bulunduğunu belirledi. Bu çalışma ile umami tadı beşinci tat olarak kabul edildi.

2006


Beslenmeyle ilgili global sorunları çözmeyi amaçlayan “Gana Beslenmeyi İyileştirme Girişimi” başlatıldı.

2011


Ajinomoto İstanbul kuruldu.

2013


Türkiye’nin köklü gıda üreticilerinden Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50’si satın alındı.

2017


Türkiye’de büyük bir gıda şirketi olan ve Bizim Mutfak markasıyla hazır çorba, bulyon, yemek harçları, pudding, krem şanti, çikolatalı sos gibi ürünleri bulunan Örgen Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. satın alındı.

2017


Kemal Kükrer markası ürünlerini bünyesinde bulunduran Kükre Gıda A.Ş.’nin tamamı satın alındı.

2018


Örgen Gıda A.Ş. ve Kükre Gıda A.Ş. iştirakleri birleştirilerek faaliyetlere “Ajinomoto İstanbul Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi” olarak devam etme kararı alındı.