Ajinomoto.com.trAjinomoto İstanbul

İnovasyonlar

AR-GE
1909’da, dünyanın ilk umami çeşnisi Ajinomoto® ile pazara girişimizden itibaren, tüm dünyaya yenilikçi gıda ürünleri ve çözümleri sunuyoruz. Kendimizi, dünyanın karşı karşıya bulunduğu küresel sürdürülebilirlik, gıda kaynakları ve sağlıklı yaşam alanlarındaki güçlüklere çözüm bulmaya adadık.

YÖNETİM KURULU BAŞKANININ MESAJI
Ajinomoto Grubu olarak, 100 yılı aşkın bir süre önce insanların daha sağlıklı beslenmeleri ve yaşamalarına yardımcı olmak amacıyla kurulduk. Amino asitler üzerine yapılan araştırmalarla çalışmalarına başlayan grubumuz, “Amino Bilim”* temelinde büyümesini sürdürüyor. Bugün, dünya çapında 700 milyondan fazla tüketiciye hizmet veren, 30 binin üzerinde küresel çalışandan oluşan bir grup olarak her geçen gün biraz daha büyüyoruz.
Yemek pişirmenin ve lezzetli bir yemeği paylaşmanın keyfi, şirketimizin yaptığı işin merkezinde yer alıyor. Çocukken ben de aileme yemek yapmayı, bu yemeklerin bizi neşelendirip bir araya getirdiğini görmeyi çok severdim. O nedenle bu iş benim kaderimde vardı diyebilirim. Şirketimizin ürünleriyle “mutluluğun özünü” dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaştırmak, benim için büyük bir onur.
Şirketimizin ilk kuruluş amacı Japonya’da beslenmeyi daha iyi hale getirmek ve beslenme alışkanlığını geliştirmekti. Bu hedef zamanla Ajinomoto’nun “ortak değer yaratma” (Ajinomoto Shared Values – ASV) felsefesiyle genişledi ve bugünkü “ticari faaliyetlerimiz aracılığıyla sosyal meselelere çözüm arama misyonumuza” dönüştü. Böylece, ekonomik değer yaratırken topluma katkıda bulunma sözü de vermiş olduk. Bu misyon benim “erdemli mutluluk döngüsü” dediğim şeyi de böylece güçlendirmiş oldu. Çünkü biliyoruz ki “Mutluluğun özünü” dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaştırmamız, yaptığımız işle övünebilmemiz için önemli bir kriter.
Günümüzün hızla değişen ve öngörülemeyen iş ortamında, ulaşmayı hedeflediğimiz bu amaç daha da önem kazanıyor. Geçmişteki “Gıda ve sağlık sorunlarını çözmek için amino asitlerin gücünü ortaya çıkarma” hedefimize dayanarak, Ajinomoto Grubu’nun amacını genişlettik ve “‘Amino Bilim’ ile tüm insanların, toplumumuzun ve gezegenimizin refahına katkıda bulunmak” olarak geliştirdik.
Bu yeni amaç; üst yönetim ve dünyanın dört bir yanındaki Ajinomoto Grubu çalışanlarının dile getirdiği isteklerin yanı sıra, çeşitli paydaşlarımızın beklentilerini karşılama konusundaki kararlılığımızı da yansıtıyor.
Ajinomoto olarak amacımız, 2030 yılına kadar bir milyar insanın sağlıklı yaşam beklentisini yükseltmek ve çevremize olan etkimizi %50 oranında azaltmak. Bu yöndeki 2030 hedeflerimize yönelik çalışmalarımızı güçlü adımlarla sürdürüyoruz. Her iki hedefi birlikte gerçekleştirmek, ASV yönetimimiz için önemli bir dönüm noktası olacaktır.
Grubumuzun temel gücü, 100 yıllık geçmişimiz boyunca amino asitler konusunda geliştirdiğimiz derin bilgi birikimimizle birlikte; çalışanlarımız, teknolojimiz, markalarımız ve ürünlerimizden gelmektedir. Sürdürülebilirliği yönetimimizin merkezine yerleştirerek, üst yönetimin liderliğinde uzun vadeli bir vizyon belirleyerek başladığımız orta vadeli ASV girişimleri ile, amaç odaklı yönetime doğru evrileceğiz. Ayrıca, işletmemizi yenileyecek ve insan kaynakları, teknoloji, müşterilerimiz ve organizasyonumuzun oluşturduğu dört varlığımızın değerini artırarak ASV’yi güçlü bir şekilde takip edeceğiz.
Çevremizdeki zorlu ortamda yolumuzu bulmaya çalışırken, Ajinomoto Grubu’ndaki her ferdimizin amacını ve tutkusunu paylaşan çeşitli paydaşlar tarafından desteklenen eylemlerle “nasıl olmak istediğimiz” konusunda çaba göstermeye ve mükemmelliğin peşinden gitmeye devam etmemiz, hayati önem taşıyor. Çünkü şirketimiz bu felsefe ile her zamankinden daha güçlü ve dirençli bir şekilde çalışmalarını sürdürecektir.
Liderliğim altındaki Ajinomoto Grubu’nun, dünyaya “mutluluğun özünü sunma” çabasına devam edeceğine söz veriyorum. Sürekli olarak hissettirdiğiniz desteğiniz ve teşvikiniz için teşekkür ederim.
“Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa. ‘AJINOMOTO’”
* Amino asitlerin işlevine ayrıntılı bir şekilde odaklanan araştırma ve uygulama süreçlerinden elde edilen çeşitli malzemeler, işlevler, teknolojiler ve hizmetler için kullanılan ortak bir terim. Aynı zamanda Ajinomoto Grubu’nun bu malzemeleri, işlevleri, teknolojileri ve hizmetleri sosyal sorunları çözmek ve refaha katkıda bulunmak için kullanmaya yönelik benzersiz bilimsel yaklaşımını ifade eder.

Taro Fujie
Başkan ve Yönetim Kurulu Başkanı
Ajinomoto Co., Inc.
Mart 2023

AR-GE
1909’da, dünyanın ilk umami çeşnisi Ajinomoto® ile pazara girişimizden itibaren, tüm dünyaya yenilikçi gıda ürünleri ve çözümleri sunuyoruz. Kendimizi, dünyanın karşı karşıya bulunduğu küresel sürdürülebilirlik, gıda kaynakları ve sağlıklı yaşam alanlarındaki güçlüklere çözüm bulmaya adadık.

Ajinomoto Ar-Ge çalışanları; bilirkişi ve uzmanlara besin – gıda üretimi, fermantasyon, biyoteknoloji, kimya mühendisliği ve diğer disiplinlerde liderlik ediyor. Gıda Ürünleri ve Amino Bilim alanlarındaki Ar-Ge çalışmalarımızla, başka yerde bulunmayan katma değerli ürünler yaratmaya odaklanıyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımızın temelini amino asitler oluşturuyor. Araştırmalarımız, modern biyobilim ve kimya teknolojisi alanında gelişmemizi ve büyümemizi sağladı ve yüksek katma değerli yeni malzeme ve ürünlerin yanı sıra yeni iş modellerinin doğumuna önayak oldu.

Ticari faaliyetlerimiz üzerinden üretilen ekonomik değeri, grup değerlerimiz ile toplumsal sorunların çözümüyle ilgili yatırımlara dönüştürüyoruz. Teknoloji, yetenek gibi alanlara yaptığımız yatırımlar, toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunarak verimli bir değer döngüsü yaratıyor. “Ajinomoto Grup Paylaşılan Değerleri” olarak özetlediğimiz bu değer döngüsü, sürdürülebilir büyümeyi hayata geçiren stratejik bir girişimi temsil ediyor.

Bu döngü yoluyla, kurumsal marka değerimizi artırarak şirket değerini yükseltirken, çalışanların kendini gerçekleştirme ve katılım süreçlerini iyileştiriyoruz.

İnovasyon
AR-GE’de Sektörün Öncüsü!

Ajinomoto Ar-Ge çalışanları; bilirkişi ve uzmanlara besin-gıda üretimi, fermantasyon, biyoteknoloji, kimya mühendisliği ve diğer disiplinlerde liderlik ediyor. Ar-Ge çalışanlarının yaklaşık %10’u doktora seviyesinde.

Çözüm Alanları

 

Gıda Ürünleri
Dünyanın çeşitli gıda maddelerine yeni bir lezzet ve değer katmak için üstün çeşni teknolojimizi kullanıyoruz.

Gıda sektörü Ar-Ge’sinde dünya lideriyiz. Bilimsel perspektifimiz, geliştirdiğimiz yeni teknoloji ve bileşenler ile dünya çapında yeni çözümler sunuyoruz. Geniş kapsamlı ürün geliştirme yelpazemizde ev, işyeri ve diğer mekânlar için lezzet çeşnileri, menüye özgü çeşniler, çorba ve bulyonlar, dondurulmuş gıdalar ve içecekler bulunuyor. Ar-Ge ekibimiz, diğer şirketler, kurumlar ve organizasyonlar ile aktif işbirliği içinde, Grubumuzun yaratıcı teknoloji ile deneyimlerini uyguluyor ve entegre ediyor.

Amino Bilim
İleri biyobilim ve yüksek kimya terminolojisi ile amino asitlerin kullanımında yeni başarılara öncülük ediyoruz. Aynı zamanda Amino Bilim olarak bilinen disiplini de kurduk ve geliştiriyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımız, yeni biyomalzemelerden hayvan ve bitki beslenmesi, kimyasal ürünler, tıbbi ürünler ve ileri tıp ve sağlık/beslenmeye kadar uzanan alanlarda dünya çapında piyasalara öncülük eden çözümler üretiyor.

Hedefimiz yeni değerler yaratmak. Bu hedefe yönelik olarak, Japonya ve tüm dünyadaki şirketlerimiz ve Ar-Ge ekiplerimizle global inovasyon ağını aktif şekilde geliştiriyoruz.