HİKAYEMİZ

1909’dan beri “gıda”, “sağlık” ve “yaşam” için çalışarak insan sağlığı ve
sürdürülebilirlik için çözümler sunuyoruz.

HİKAYEMİZ

1909’dan beri “gıda”, “sağlık” ve “yaşam” için çalışarak insan sağlığı ve sürdürülebilirlik için çözümler sunuyoruz.

1908

Japonya’nın en büyük 10 mucidinden biri sayılan Dr. Kikunae Ikeda, deniz yosunu kombunun tat bileşeninin bir amino asit olan glutamat olduğunu ortaya çıkardı ve bu tada “umami” adını verdi.

1909

Dr. Kikunae Ikeda umami fikrinin ticarileştirilmesine yönelik bir girişim oluşturmak amacıyla ortaklık kurmak için kimyager Saburosuke Suzuki’ye başvurdu.

1909

Dünyanın ilk Umami sosu AJI-NO-MOTO® sade bir diyeti daha lezzetli hale getirmek ve Japon halkının beslenmesini umami ile iyileştirmek amacıyla çıkarıldı.

1920

Grup, iş alanlarını aktif bir şekilde genişletirken “Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa” sloganı dünyaya yayıldı.

1950

Ajinomoto Grup ülke dışında büyümeye devam etti. ABD, Brezilya, Filipinler, Tayland ve başka ülkelerde iştirakler kuruldu.

1960

Yabancı şirketlerle ortaklıklar yapılarak, Japonya’da gıda ürünlerinin geniş çaplı  çeşitlendirilmesine başlandı.  Çeşitlenen gıda tüketim şekillerine karşılık vermek üzere kademeli olarak yeni ürünler çıkarıldı.

1970

İş alanları, dondurulmuş gıdalar, kahve ve yem yapımında kullanılan lisin üretimini kapsayacak şekilde genişletildi.

1990

Ülke dışındaki bölgesel genişleme aktif bir şekilde hızlandırıldı ve Vietnam ve Batı Afrika gibi ülkelerde ilerlemeler kaydedildi.

2000

Miami Üniversitesi’nden araştırmacılar insan dilinde umami tadına özel alıcı hücrelerinin (reseptörler) bulunduğunu belirledi. Bu çalışma ile umami tadı beşinci tat olarak kabul edildi.

2006

Beslenmeyle ilgili global sorunları çözmeyi amaçlayan “Gana Beslenmeyi İyileştirme Girişimi” başlatıldı.

2011

Ajinomoto İstanbul kuruldu.

2013

Türkiye’nin köklü gıda üreticilerinden Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50’si satın alındı.

2017

Türkiye’de büyük bir gıda şirketi olan ve Bizim Mutfak markasıyla hazır çorba, bulyon, yemek harçları, pudding, krem şanti, çikolatalı sos gibi ürünleri bulunan Örgen Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. satın alındı.

2017

Kemal Kükrer markası ürünlerini bünyesinde bulunduran Kükre Gıda A.Ş.’nin tamamı satın alındı.